Koncert Sylwestra Domańskiego za nami

Wrzesień już zawitał w nasze progi – rozpoczął się nowy rok szkolny, a razem z nim nowe wyzwania biblioteczne. Pierwszym powakacyjnym wydarzeniem był… koncert.

2 września o godzinie 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszczonowie rozbrzmiały nuty z dawnych lat – gościem biblioteki był Sylwester Domański, lider zespołu rockowego Fabryka.

Jako że dzień wcześniej w Polsce obchodzono 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, biblioteka również chciała dołożyć swoją symboliczną cegiełkę do tego wydarzenia. Zorganizowaliśmy kameralny koncert o tematyce poetycko-historycznej, na którym zostały zaprezentowane utwory zarówno cenionych polskich wykonawców, jak i polskich poetów czasów wojny.

Na utwór otwierający Pan Sylwester wybrał dobrze znaną, nostalgiczną piosenkę autorstwa Wandy Sieradzkiej: „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, która wprowadziła słuchaczy w klimat koncertu. Następnie usłyszeliśmy: „Oto jest chwila bez imienia: drzwi się wydęły i zgasły. Nie odróżnisz postaci w cieniach, w huku jak w ogniu jasnym.” Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Bez imienia” w interpretacji wokalisty Fabryki na pewno wywarł na publiczności niemałe wrażenie.

Podczas godzinnego koncertu uczestnicy mogli wysłuchać także autorskiego utworu Sylwestra Domańskiego „Dziękuję ci”, a także autorskich kompozycji utworów Tadeusza Gajcy „Modlitwy o nas”; „Dziś idę walczyć, Mamo!” Józefa Szczepańskiego.

Jako rockowa dusza, wokalista nie omieszkał zaprezentować utworu rockowego, kiedyś nieco zapomnianego, ale ostatnimi czasy ponownie brylującego na scenie alternatywnej: „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego.

Koncert zakończyła piosenka „Nie szumcie wierzby nam” autorstwa Romana Slęzaka.

Było to niewątpliwie niecodzienne wydarzenie w naszej placówce. Dziękujemy za tak liczną publiczność i wierzymy, że kolejne spotkania między bibliotecznymi regałami okażą się równie nietuzinkowe.