8. Narodowe Czytanie: przeczytaliśmy "Dobrą panią"

W sobotę odbyło się 8. Narodowe Czytanie, na którym uczestnicy przeczytali jeden z najpopularniejszych utworów Elizy Orzeszkowej – nowelkę pt. „Dobra pani”.

W tegorocznej akcji organizowanej przez Prezydenta RP zostało wybranych 8 nowel, w tym: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Jak podkreślił prezydent w klipie filmowym towarzyszącym komunikatowi, jest to „klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania”. –Zapraszamy serdecznie wszystkich państwa do lektury klasyki polskiej noweli w sobotę 7 września – powiedział.

Pierwsza dama dodała, że wybrane utwory „reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne. – Łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 r. – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Narodowe Czytanie odbywa się w wielu placówkach - w szkołach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz teatrach. Czytane jest na setki różnych sposobów – we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też w domowym zaciszu.
W zeszłym roku powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach! – w prawie 3 tys. miejsc na całym świecie, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

A Mszczonów również dołączył po raz kolejny do akcji głośnego czytania. Na zaproszenie biblioteki odpowiedzieli nie tylko Sympatycy Biblioteki, ale też burmistrz Halina Wawruch, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Monika Malczak, radni Barbara Gryglewska i Ryszard Stusiński, specjalistka ds. promocji i zarządzania informacją z Gminnego Centrum Informacji Dagmara Bednarek. Każda z wyżej wymienionych osób była tego dnia lektorem przedstawiającym fragment wybranej przez bibliotekę noweli Elizy Orzeszkowej – „Dobra pani”.

Dla każdego uczestnika przygotowane zostały pakiety audiobooków: „To właśnie Polska” z utworami związanymi z naszą ojczyzną oraz tegoroczny audiobook „Nowele Polskie”, na których można usłyszeć nowele wybrane przez Parę Prezydencką, a lektorkami tym razem były Panie bibliotekarki ;-)