Wojciech Chmielarz gościem MBP - kryminalny wrzesień w bibliotece

O pisaniu, pomysłach na swoje książki, kobiecej psychice, epizodzie w serialu Żmijowisko i wielu innych kwestiach opowiadał gość MBP - twórca książek, które zdobyły serca także mszczonowskich czytelników – Wojciech Chmielarz.

W środę 18 września Miejską Bibliotekę Publiczną w Mszczonowie odwiedził Wojciech Chmielarz – autor m.in. serii kryminałów z komisarzem Jakubem Mortką, „Żmijowiska”, „Rany”.
Rozmowę z pisarzem przeprowadziła nasza koleżanka Katarzyna Wieczorkowska. Z dziennikarskim kunsztem i dozą dociekliwości wypytywała Pana Wojciecha m. in. o to jaki jest sposób na popularność książek, a także o to, co jest podstawą dobrej książki.

Czy research stanowi podstawy powstania książkowego arcydzieła? Nie – ważniejsza jest przede wszystkim wyobraźnia autora i osadzenie w opowiadanej historii autentyczności. Historie muszą być wiarygodne – nie tylko na papierze. To są niejako fundamenty, których musi przestrzegać autor, pisząc to, z czym chce się podzielić z czytelnikami.

Dlaczego historia opisana w powieści „Rana” dzieje się w szkole? – autor zawsze marzył o tym, by jedna z jego powieści opierała się na wydarzeniach, których tłem będzie ta placówka. Bo szkoła sama w sobie jest miejscem interesującym. Postawmy się w miejscu rodzica – oddajemy nasze dziecko na kilka godzin i w zasadzie mamy tylko ogólne pojęcie o tym, jak nasza pociecha spędzi tam czas. Placówka edukacyjna spełnia poszczególne funkcje, a wymagania są stawiane zarówno uczniom, jak i nauczycielom. W przypadku „Rany” wymagania sprawujących piecze nad uczniami i kadrą nauczycielską bywają wygórowane, stąd np. ciągła rotacja wśród belfrów, albo niewidoczne na pierwszy rzut oka problemy z uczniami, zmagającymi się z oczekiwaniami rodziców, pedagogów, a także własną samotnością.

„Rana” to także refleksja nad dwoma ważnymi filarami naszego życia – rodziną i pracą/szkołą. Postawione są tu pytania o to, kto tak naprawdę wychowuje – szkoła czy rodzina, czy problemy rodzinne rzutują na inne strefy życia.
Główna bohaterka też nie jest kimś przebojowym, młodym, godnym zaufania czytelnika. Poznajemy Klementynę, która powoli zbliża się do czasu swojej emerytury, która posiada mroczną przeszłość, a także swoją tajemnicę. W ogóle, jeśli chodzi o postacie występujące w książce, czytelnik nie ma wrażenia przerysowania. Bohaterowie są autentyczni, rozumiemy ich pobudki, dlaczego postępują w ten, a nie inny sposób.

Jednak Chmielarz zaznaczył – on nie jest od tego, żeby interpretować swoje książki – o jest już zadanie dla odbiorców jego powieści. Niejednokrotnie zaskakują go wnioski, do których dochodzą jego czytelnicy, dlatego bardzo lubi udział w spotkaniach autorskich, gdyż ma na nich okazję do poznania przemyśleń swoich czytelników, niejako poznając swoje książki na nowo, z innej perspektywy. Słuchaczki były zwłaszcza pod dużym wrażeniem tego, jak dobrze pisarz rozumie kobiecą psychikę i tok postępowania płci żeńskiej – nie od dziś wiadomo przecież, że kobiety są z Wenus, a Panowie, no cóż..   ;-).

Prowadząca zapytała również o to, czy jako pisarz, Chmielarz czyta kryminały swoich kolegów po fachu bardziej pod kątem samej przyjemności czytania, czy też może kryje się za tym podpatrywanie warsztatu innych pisarzy, ich pomysłów na kolejne książki – i tu autor skłonił się bardziej ku analizowaniu warstw czytanych powieści, samego pomysłu. Poza tym, jest to niezwykle trudne zajęcie przy pracy pisarza, ze względu na wysyp dobrych polskich kryminałów.
Na spotkaniu nie zabrakło porównania Pana Wojciecha do samego Jo Nesbo, norweskiego pisarza, którego seria kryminałów (Seria z Harrym Holem, polecamy!) cieszy się niezwykłą popularnością wśród czytelników. Sam autor podał kilku autorów, na których należy zwrócić uwagę, m. in. Kubę Szamałka, Joannę Baran, Państwa Kuźmińskich.

Nie sposób było nie wspomnieć o „Żmijowisku”- powieści, którą jak stwierdził autor „pisze się raz na kilka lat”. Mamy tu wszystko – jest zagadka, jest mroczny klimat, bohaterowie, którzy mają wiele do ukrycia przed czytelnikiem. Książka zdobyła Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, w 2019 otrzymała tytuł Książki Roku, była także na liście bestsellerów w portalu Audioteka.

Na jej podstawie, w ekspresowym tempie przystąpiono do ekranizacji. Prawa do książki wykupiła stacja Canal +, a serial zostanie udostępniony czytelnikom już tej jesieni. Co więcej, w jednym z odcinków będziemy mieli okazję zobaczyć samego autora, który zagrał mały epizod… pana przynoszącego kiełbasę na ognisko.
Czytelnicy pytali również o drugi sezon programu „Opowiem Ci o zbrodni”, w którym można było zobaczyć czołowych polskich autorów powieści kryminalnych, opowiadających historie zdarzeń, które wstrząsnęły Polską.

Kryminalny wrzesień w bibliotece dobiega końca, a my  dziękujemy za przemiłe spotkanie i zachęcamy naszych czytelników do sięgnięcia po książki Wojciecha Chmielarza oraz innych polskich autorów kryminałów – w końcu jesienna aura sprzyja!