Mysz, która chciała być... lwem. - Zajęcia z grupą Tygryski

We wtorek 24 września Bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z grupy Tygryski, żeby porozmawiać o strachu i odwadze.

Na początku dzielne przedszkolaki zadeklarowały, że niczego się nie boją! Po chwili rozmowy okazało się jednak, że ciemność, burza czy pająki budzą w małych bohaterach strach. Rozgorzała mała dyskusja, dlaczego się boimy, jak się wtedy czujemy i co się z nami dzieje. Dzieci zgodnie uznały, że strach może być też pożyteczny, ponieważ ostrzega nas i chroni przed niebezpieczeństwem.

Potem mali bohaterowie opowiedzieli historie, w których wykazali się odwagą. Okazało się że odwaga to wcale nie jest brak strachu, tylko umiejętność pokonania go i z tym Tygryski świetnie sobie radzą.

Szukając pomysłów na pokonanie strachu, postanowiliśmy wykorzystać pewien czarodziejski sposób. Przy pomocy specjalnych ćwiczeń ruchowo-oddechowych wyczarowaliśmy magiczne zbroje odwagi, które - mimo że niewidzialne - będą pomagać przedszkolakom pokonać strach i dodadzą im odwagi w trudnych chwilach.

Na zajęcia przybył również specjalny gość – maleńka wystraszona myszka, która bardzo potrzebowała słów wsparcia. Przedszkolaki jej nie zawiodły, zasypując ją całą lawiną magicznych słów dodających odwagi.

Mała myszka była również bohaterką pięknie ilustrowanej książki „Mysz, która chciała być lwem” autorstwa Rachel Bright i Jima Fielda, której dzieciaki w wielkim skupieniu i z zainteresowaniem wysłuchały. Okazało się że mała myszka wykazała się wielką odwagą udając się na spotkanie z wielkim, groźnym lwem, a odważny lew nie na żarty wystraszył się na widok małego gryzonia. Potwierdziła się teza, że każdy się czegoś boi, a odwaga to nie brak strachu, tylko siła by się z nim zmierzyć.

Aby dodać sobie jeszcze więcej odwagi, postanowiliśmy przygotować portret lwa przy użyciu kolorowego papieru i farb. Ale.. nie było to zwykłe malowanie farbami. Bujne grzywy naszych lwów powstały przy pomocy widelców. Powstały naprawdę piękne prace, które już zawsze będą przypominać Tygryskom jak bardzo dzielnymi są dziećmi.