Poetycka, autorska i pełna atrakcji Noc Bibliotek - za nami

Ach, co to była za NOC! Proszę Państwa, sobotni wieczór będzie na pewno należał do tych godnych zapamiętania, a to wszystko za sprawą dobrej współpracy Czytelnicy-bibliotekarze, atmosfery, którą wprowadziliście, no i nieśmiało dodamy – programu imprezy ;-)

Tego wieczoru w bibliotece miało miejsce wiele atrakcji – było spotkanie autorskie, był koncert, były zajęcia dla dzieci, był film, był tort, było też nasze małe święto – jubileusz 50-lecia pracy naszej koleżanki Aleksandry Karolak.

Noc Bibliotek rozpoczęła się od niespodzianki dla naszej Pani Oli – przy zaproszonych gościach serdeczne gratulacje i najszczersze życzenia kolejnych owocnych lat pracy złożył włodarz miasta – burmistrz Józef Grzegorz Kurek. Do życzeń dołączyła reszta naszego zgranego teamu bibliotecznego z panią Dyrektor Anną Czarnecką na czele. Potem nastąpiła słodka chwila z tortem i zaśpiewaniem „100 lat”.

Następnie przeszliśmy do programu Nocy Bibliotek – Pani Dyrektor zaprosiła słuchaczy do zajęcia miejsc i zapowiedziała pierwszego gościa sobotniego wydarzenia – autorkę Annę Mentlewicz.

Pani Anna Mentlewicz przez wiele lat była związana ze srebrnym ekranem. Pracowała jako scenarzystka, dziennikarka telewizyjna. W Telewizji Polskiej była autorką i prezenterką programu „Luz”, „Mur” a także współtwórczynią popularnego programu dla młodzieży: „Roweru Błażeja”, do którego zapraszane były znane osoby światka popkultury. W magazynie młodzieżowym poruszane były tematy szczególnie ważne dla ówczesnych osób w przedziale wiekowym 15-23 lat.
Swoją karierę Mentlewicz powiązała również z Teatrem Polskiego Radia, dla którego tworzyła słuchowiska. Pierwszym z nich była adaptacja sztuki „Potrzymaj mnie za rękę”.

W 2016 dziennikarka zadebiutowała swoją pierwszą powieścią „Pewna pani z telewizji”, której główna bohaterka, Stella Lerska zmaga się z demonami przeszłości, jednocześnie próbując wspiąć się po kolejnych szczeblach kariery w pracy w telewizji. Powieść osadzona jest w realiach polskiej telewizji, i pokazuje jak wygląda życie osób, które obserwujemy codziennie oglądając nasze ulubione programy. Samo to nadaje jej tempa, bo życie w towarzystwie kamer i błyskach fleszy nie zwalnia nawet na sekundę.

Książka spodobała się czytelnikom, a w nagrodę autorka napisała dwie kolejne książki z perypetiami Stelli – „Zemsta na ekranie” oraz „Nigdy ci nie wybaczę”.

Przed koncertem na czytelników czekała jeszcze gra integracyjna „Flirt z Hłaską”, przy której grupa miała okazję dobrze się bawić.

O 20:00 rozpoczął się poetycki koncert. Aranżacje wierszy najpopularniejszych polskich poetów – Adama Asnyka, Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i Juliana Tuwima przygotował i wykonał Kuba Michalski.

Pan Kuba jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Z żoną Anetą założył zespół Cotton Cat, który wydal 5 płyt.

W jego repertuarze znajdują się także utwory Leonarda Cohena, które szczególnie polecamy – w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie.

Jego mszczonowski koncert na pewno na długo zapamiętają nasi czytelnicy. Atmosfera koncertu była niezwykła, publiczność zasłuchana, a aranżacje wierszy robiły na odbiorcach niesamowite wrażenie. Koncert zamknęła piosenka „Hallelujah”.

Oprócz panelu dla dorosłych, nie mogło zabraknąć atrakcji dla trochę mniejszych czytelników! Tym razem postanowiliśmy postawić na  „nocne pozycje książkowe”. Wybraliśmy ciekawe motywy z książek pod tytułami: „Czarna książka”, „Co widzimy w gwiazdach, „Awaria elektrowni”, „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” i niesamowitej „Gry cieni”.

Przy zgaszonym świetle pobawiliśmy się w puszczanie zajączków, pogadaliśmy sobie o tym co to jest ta cała ciemność i dlaczego niektórzy boją się ciemności. Otworzyliśmy dziurawą książkę „Grę cieni” i interpretowaliśmy przedstawioną w niej historię. Dzieciaki dowiedziały się także wielu interesujących ciekawostek na temat gwiazd i gwiazdozbiorów, po czym każdy z nas stworzył swój własny gwiazdozbiór – a nuż, widelec taki gwiazdozbiór gdzieś tam jest? Trzymamy kciuki.

Jeśli jest noc, to mile widziane są także straszne opowieści – i nasi mali uczestnicy nie zawiedli – przy pomocy „kości-opowieści” powstały historie mrożące krew w żyłach ;-)

Panel dla dzieci zakończył się wykonaniem własnych nieboskłonów, na których nie zabrakło drogi mlecznej, perseidów, komet, różnych planet – mniejszych i większych, a także niezidentyfikowanych obiektów latających. Kto wie, co kryje się w kosmosie..?

Dziękujemy wszystkim osobom, które tego wieczoru zdecydowały się na spędzenie czasu między bibliotecznymi regałami. Spotkanie z kulturą, to jest to! Do zobaczenia za rok.