To już jesień! - zajęcia w filii w Osuchowie

Dziś odbyła się pierwsza powakacyjna wizyta dzieci z miejscowego Oddziału przedszkolnego w naszej Osuchowskiej placówce bibliotecznej.


Dzieci – pełne energii i entuzjazmu - szturmem wtargnęły 16 października do naszej filii, by chętnie wziąć udział w przygotowanych przez nas zajęciach. Tym razem poruszyliśmy z przedszkolakami temat bardzo aktualny – jesień. Czyż to nie jest niesamowita pora roku? Wspólnie zgodziliśmy się, że jesień potrafi być całkiem ciekawa, zwłaszcza gdy występuje w tej pięknej złotej polskiej szacie.

A zastanawialiście się kiedyś, dlaczego liście przybierają takie wspaniałe barwy, by w końcu opuścić korony drzew? Dzieci także intensywnie główkowały, a finalnie dowiedziały się o tym zjawisku wielu informacji prosto z książki Piotra Sochy pt. ‘Drzewa”. Wam pokrótce napiszemy, że drzewa pozbywają się liści, bo powoli przygotowują się do kolejnej pory roku, która nie jest dla roślin łaskawa – zimy. Magazynują w korzeniach wodę, hartując się na mroźne wiatry, niską temperaturę i inne zjawiska atmosferyczne.

Następnie dzieci wysłuchały krótkiego wiersza Danuty Wawiłow pt. „Jesienią”, po którym zastanowiliśmy się, co takiego można robić jesienią. Usłyszeliśmy:

- można robić fikołki!

- można grabić liście.

- można oglądać telewizję i czytać książki.

- można robić kasztanowe ludziki!

I wiele innych. Także możemy śmiało wywnioskować, że jesienią nie ma miejsca na nudę.

Spotkanie zakończyliśmy pracą plastyczną. Dzieci dostały ilustracje z twarzami, ale, ale.. nie było na nich ani nosów, ani włosów… więc zadaniem małych zuchów było wykorzystanie przyniesionych liści i udekorowanie ilustracji liściowymi fryzurami. Jesienne fryzy były wyczesane!

Kolejne spotkanie z Oddziałem przedszkolnym już w połowie listopada – nie możemy się doczekać!

GALERIA ZDJĘĆ - Kliknij tutaj