Baśniowy świat Orientu - spotkanie z Albertem Kwiatkowskim

W środę 16 października odbyło się spotkanie z iranistą, Panem Albertem Kwiatkowskim, dla którego temat Orientu jest jednocześnie jego pasją i sposobem na życie.

Za pomocą prezentacji multimedialnej i niezwykłych opowieści Pana Alberta, krótko po godzinie 17:00 goście biblioteki przenieśli się do baśniowego świata perskich opowieści. Temat baśni towarzyszy nam przez cały październik, a tego dnia nasi czytelnicy mogli poznać baśniowe historie z innego, do końca nieznanego dla nas Iranu. Autor przedstawił nam książkę wydawnictwa Media Rodzina pt. „Złoty ptak. Baśnie perskie”, która jest kolejną pozycją wydawniczą z serii Baśnie świata. „Złoty ptak” zawiera wiele tekstów pochodzących z różnych regionów kraju. W tomiku znajdziemy baśnie Persów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Turkmenów, Arabów oraz zamieszkujących tereny dzisiejszego Afganistanu Tadżyków i Hazarów.

Pan Kwiatkowski nie ograniczał się jedynie do baśni – opowiedział czytelnikom wiele anegdot, a także informacji, m.in. o Polakach w Iranie - od 1942 r po czasy współczesne.

Spotkanie zakończyło się podpisywaniem autografów i zakupem tomików „Złotego ptaka”. Mamy nadzieję, że baśnie będą dobrą lekturą na chwilowe oderwanie się od codzienności.

Albert Kwiatkowski – iranista, tłumacz, autor literatury, przewodnik; zajmuje się opowiadaniem i teatrem. W serii „Baśnie świata” wydawnictwa Media Rodzina ukazała się pięknie ilustrowana książka „Złoty ptak” – zbiór baśni perskich w wyborze, tłumaczeniu/adaptacji i opracowaniu A. Kwiatkowskiego.