Sztuka tworzenia komisku - warsztaty ze Zbyszkiem Masternakiem

We wtorek 30 października odbyły się podwójne warsztaty komiksowe z Panem Zbigniewem Masternakiem – prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych i reportażystą.

Polski twórca komiksów, Jacek Frąś powiedział kiedyś o komiksie: „To ultra nowoczesne medium o wielkiej sile przekazu. Posługuje się skrótem i idealnie wpasowuje się w sztukę postmodernistyczną.” Tą sztukę starali się zgłębić uczniowie szkół podstawowych w Mszczonowie i w Osuchowie.

Pierwsze ze spotkań odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszczonowie, na które tłumnie przybyła młodzież z sąsiedniej szkoły podstawowej.

Pan Zbigniew, po krótkiej prezentacji swoich pasji i swojej twórczości, zadał uczniom pytanie „czym jest komiks?”, na które uczniowie mieli bardzo różne odpowiedzi, jednak wszystkie z nich wpasowały się w definicję komiksu. Autor opowiedział skąd tak naprawdę wywodzi się komiks i jakie były początki komiksu. Następnie uczniowie otrzymali białe kartki A4. Uzbrojeni jedynie w ołówki, mieli za zadanie stworzyć własny autorski projekt komiksu, ale żeby zadanie nie okazało się zbyt łatwe, w kanwę swojej opowieści obrazkowej musieli wpleść elementy, z którymi kojarzy się miasto Mszczonów – mogą to być elementy historyczne, ważne wydarzenia bądź miejsca, osoby z którymi kojarzymy sobie miasto. Fabuła komiksu nie musiała być wcale związana z rzeczywistymi wydarzeniami – młodzież mogła pofolgować wodze fantazji i wymyślić całkiem nowe, ciekawe opowieści.

Po upływie czasu przeznaczonego na rysowanie, uczniowie przedstawiali swoje prace.

Następnie o godzinie 11:00, Pan Masternak pojawił się w naszej filii w Osuchowie, by tam ponownie wziąć na warsztat sztukę tworzenia komiksu.

Zajęcia z pewnością zostaną zaliczone do tych ciekawszych, na których ujawnił się nie tylko talent uczniów, ale i wspaniałe pomysły – koleżanki i koledzy z klasy na pewno spojrzeli po tych zajęciach na swoich klasowych towarzyszy z niemałym zdziwieniem, podziwem i myślą „nigdy nie spodziewałbym się po nim takiego ciekawego pomysłu…”

GALERIA ZDJĘĆ - Mszczonów - Kliknij tutaj

GALERIA ZDJĘĆ - Osuchów - Kliknij tutaj