Lekcja przędzenia liter z Panem Kleksem - cykl zajęć "Spotkania z lekturą"

W poniedziałek 5 listopada w filii w Osuchowie odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Spotkania z lekturą”. W lekcji bibliotecznej uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Osuchowie, którzy właśnie skończyli przerabiać „Akademię Pana Kleksa” – jedną z najfajniejszych lektur w szkole podstawowej.

Przed pierwszym z czterech zadań, jakie zostały przygotowane na zajęcia, młodzież dowiedziała się kilku ważnych ciekawostek o samym autorze – Janie Brzechwie.

Autor tworzył pod pseudonimem, jego prawdziwe nazwisko to Jan Lesmian, co ciekawsze – nazwisko Brzechwa zostało wymyślone przez kuzyna Pana Jana – Bolesława Leśmiana.

Jan Brzechwa dał się poznać czytelnikom już w wieku 15 lat, kiedy to zostały opublikowane jego pierwsze utwory w czasopiśmie „Sztandar”. Na krótko przed wybuchem wojny, w 1938 r. został wydany jego pierwszy tomik z twórczością dla dzieci – „Tańcowała igła z nitką”.

Stworzył on wiele niezwykłych postaci, które śmieszą i cieszą kolejne pokolenia dzieci i dorosłych. Świat Jana Brzechwy odwrócony jest do góry nogami – ani zwierzęta, ani ludzie nie postępują tak, jak kazałaby im logika, wręcz przeciwnie – poszukują rozwiązań absurdalnych, nierozumnych (pamiętacie taką Kaczkę-dziwaczkę?)

Za to dziwactwo lubimy te postacie – niezwykłe, szalone, pełne radości i życia. Ludzkie i zwierzęce przywary poeta traktuje z przymrużeniem oka, przy czym najważniejsze jest, że nie ocenia, a patrzy na świat z rozbawieniem, którym dzieli się z odbiorcami.

„Akademię Pana Kleksa” zaczął pisać w bardzo trudnych i smutnych czasach, bo podczas II wojny światowej. Zaprosił nas do królestwa fantazji, radości i śmiechu mimo grozy czasu wojny i innych przeciwności losu.

Po ciekawostkach z życia i twórczości Jana Brzechwy, młodzież zabrała się do pracy - jeden z przedmiotów, których nauczano w Akademii były lekcje przędzenia liter. Uczniowie nie przędli liter, jednak nie ominęła ich zabawa z włóczką – wykorzystaliśmy wspaniałą okazję, jaką był Dzień Postaci z Bajek i rozdaliśmy uczestnikom zajęć tomiki książek: Baśnie Andresena, Baśnie Braci Grimm, Najpiękniejsze Baśnie i Baśnie polskie i europejskie. Każda z czterech grup musiała wybrać daną baśń, a w niej znaleźć ciekawe słowo, które potem zostało wyklejone włóczką na czarnej kartce papieru.

Kolejne zadania, jakie zostały przygotowane na spotkanie z lekturą, to: lekcja kleksografii na wesoło, quiz z wiedzy o lekturze, a także lekcja geografii (niestety, już bez piłki w kształcie globusa).

Na kolejnych spotkaniach z lekturą uczniowie z Osuchowa zmierzą się z „Mikołajkiem” René Goscinny'ego oraz pierwszą częścią „Opowieści z Narnii” C. S. Levisa.

GALERIA ZDJĘĆ - Kliknij tutaj