Oswoiliśmy ciemność ;) Black Friday w bibliotece

W piątek 23 listopada wraz z grupą odważnych czterolatków z Miejskiego Przedszkola postanowiliśmy zmierzyć się z lękiem przed ciemnością.

Na początku dzieci zamknęły oczy i próbowały opisać ciemność oraz opowiedzieć dlaczego właściwie się boimy. Okazało się, że ciemność wcale nie musi być aż taka straszna i tak naprawdę daje ona wiele możliwości wspaniałej zabawy. Jedną z nich jest teatrzyk cieni, który wzbudził u dzieci wielkie zainteresowanie. Maluchy z uwagą przyglądały się cieniom różnych zwierząt i odgadywały ich nazwy, charakterystyczne cechy oraz dźwięki, które wydają.

Następnie wybraliśmy się w niezwykłą literacką podróż po czarnych kartkach „Czarnej książki” autorstwa Rity Kaczmarskiej, która zaczynała się słowami: „Była czarna, czarna góra, a na tej czarnej, czarnej górze był czarny, czarny las, a w tym czarnym, czarnym lesie…”. Dzieci próbowały zgadywać, co może kryć się na kolejnych stronach książki – w czarnej, czarnej chacie, w czarnej, czarnej szafie, itd. Jednak to, co naprawdę tam znaleźliśmy, niech pozostanie tajemnicą J

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały swój własny kawałek ciemności (czarny brystol), który pokolorowały kredą w najbardziej fantazyjne i radosne wzory – tak, żeby ciemność już nigdy nie kojarzyła im się tylko negatywnie.

GALERIA ZDJĘĆ -Kliknij tutaj