Spacer Aleją Róż i inne historie - spotkanie z Edytą Świętek

Za nami pierwsze spotkanie autorskie w 2019 roku! Gościem biblioteki była pisarka Edyta Świetek. Zapraszamy do zapoznania się ze znakomitą relacją napisaną przez Dagmarę Bednarek.

Pierwsze, tegoroczne spotkanie autorskie zorganizowane przez mszczonowską Bibliotekę odbyło się w środę, 20 lutego. Bohaterką spotkania była Edyta Świętek – autorka powieści społeczno-obyczajowych z wątkami romantycznymi i historycznymi. W jej dorobku znajdują się m.in. bestsellerowa saga Spacer Aleją Róż a także pojedyncze książki – Tam, gdzie rodzi się miłość, Miód na serce czy Cappuccino z cynamonem.

Pisarka, której książki rzadko muszą czekać na półkach mszczonowskiej Biblioteki na kolejnych czytelników, okazała się niezwykle ciepłą, zabawną i otwartą osobą. Podczas spotkania autorskiego opowiedziała o początkach swojej pasji, która z czasem przerodziła się w zawód. Edyta Świętek wyjawiła zgromadzonym, że bardzo wcześnie nauczyła się czytać i zawsze marzyła o pisaniu. Niestety, jak to zwykle bywa, dziecięce pragnienia blakną w zderzeniu z dorosłością. Kobieta nie porzuciła jednak swojej pasji i, jak wiele osób, tworzyła teksty i chowała je „do szuflady”.

Do prób opublikowania swoich powieści namówił ją mąż, który jest dla niej nadal ogromnym wsparciem. Nie zabrakło go również podczas mszczonowskiego spotkania autorskiego. Początki kariery Edyty Świętek nie były łatwe. Wydawnictwa nie chciały ryzykować publikując książkę nieznanej pisarki. Dzięki uporowi i determinacji kobieta spełniła w końcu swoje marzenie i wydała pierwszą powieść. Popularność jej książek sprawiła, że porzuciła etatową pracę, by poświęcić się wyłącznie swojej pasji.

Podczas spotkania autorskiego Edyta Świętek przedstawiła fabułę kilku ze swoich dzieł. Czytelnicy mogli się też dowiedzieć, w jaki sposób pisarka dobiera imiona i nazwiska swoich postaci oraz z którymi koleżankami „po piórze” łączą ją przyjacielskie relacje. Autorka nie szczędziła także anegdot ze swojego życia – zarówno dzieciństwa, jak i dorosłości. Przyznała, że nie lubi „szufladkowania” rodzajów literackich – cieszy ją to, że po jej obyczajowe książki sięgają także mężczyźni.

Najwięcej miejsca podczas spotkania Edyta Świętek poświęciła Nowej Hucie, która jest miejscem rozgrywania się wydarzeń przedstawionych w serii Spacer Aleją Róż. Dziś tak nazywa się osiemnasta, największa i najmłodsza dzielnica Krakowa. Dawniej była to odrębna miejscowość, którą z czasem przyłączono do niegdysiejszej stolicy Polski.

Wypowiedź Edyty Świętek o Nowej Hucie można przeczytać na stronie internetowej czytampolskie.pl - Urodziłam się i wychowałam w najmłodszej dzielnicy Krakowa. To tam spędziłam połowę mojego życia. Wciąż z sentymentem wracam w zakątki, z którymi wiąże się mnóstwo wspomnień – zarówno dobrych, jak i mrocznych, przepełnionych lękiem. Chociaż dla rodowitych krakowian ta część metropolii nadal stanowi coś w rodzaju dzikiej narośli na starannie pielęgnowanym drzewie, dla mnie na zawsze pozostanie miejscem szczególnym. Głęboka więź pisarki z jej dawnym miejscem zamieszkania dawała się odczuć z każdego zdania opowieści. Edyta Świętek chętnie podzieliła się z uczestnikami spotkania informacjami o historii i architekturze Nowej Huty, jej szczególnej „urokliwości’ a także wydarzeniach przykrych takich jak np. zamieszki podczas stanu wojennego lub wcześniejsza walka mieszkańców o budowę kościoła.

W swoich opowieściach o miejscowości pisarka wracała również do swoich wspomnień z dzieciństwa. Tych szczęśliwych, związanych z rodzinnym domem i beztroskimi zabawami oraz tych smutnych, związanych z grozą zamieszek. Patrzenie na dzielnicę Krakowa oczami Edyty Świętek było fascynującym przeżyciem i z pewnością niejedną osobę skłoni do sięgnięcia po serię Spacer Aleją Róż i ponowną wyprawę do świata dawnej Nowej Huty.

Edyta Świętek opowiedziała także mszczonowskim czytelnikom o swoich planach wydawniczych. Już wkrótce, nakładem wydawnictwa Replika, ukaże się wznowienie powieści Bańki mydlane – historii młodej bohaterki, która musi sobie poradzić z okrutną diagnozą. Michalina ma wszystko, czego potrzeba potrzebuje młoda dziewczyna. Ma też jednak nowotwór i to ta choroba sprawia, że musi znaleźć receptę na funkcjonowanie w nowej, bezlitosnej rzeczywistości.

Pisarka opowiedziała także o swojej kolejnej powieści, która nosi tytuł Dom lalek. Jej premierę przewidziano na maj tego roku. Opowieść ta porusza ważny problem społeczny, jakim jest niepełnosprawność intelektualna a raczej zachowanie ludzi wobec osób nią dotkniętych. Edyta Świętek zdradziła również, że rozpoczęła pisanie nowej sagi, która tym razem rozgrywać się będzie w Bydgoszczy. Do umiejscowienia wydarzeń w tym mieście namówiła ją jedna z wiernych czytelniczek. Autorka chętnie odpowiadała także na pytania z widowni.

Podczas spotkania wręczono także nagrody w konkursie, którym promowano spotkanie autorskie. Książki Edyty Świętek, podarowane na ten cel przez wydawnictwo Replika, otrzymali: Małgorzata Sokołowska i Piotr Jędruszczak (zwycięzcy), Aleksandra Badowska, Dagmara Bednarek i Anna Buczkowska (wyróżnienia). Wśród uczestników rozlosowano także dwie kolejne niespodzianki w postaci dzieł bohaterki spotkania. Tym razem szczęście „uśmiechnęło się” do Ewy Zarzyckiej i Zofia Trzcińska.

Po spotkaniu Edyta Świętek chętnie pozowała do zdjęć i składała autografy w książkach. Na zakończenie wykonano także wspólne, pamiątkowe fotografie z pisarką.     Dagmara Bednarek, GCI