O niezwykłych przyjaźniach w przyrodzie - zajęcia w filii

Po dłuższej przerwie odwiedziły nas dzieci z osuchowskiego Oddziału Przedszkolnego.

6 marca o godzinie 10:00 ponownie spotkaliśmy się z sympatycznymi przedszkolakami – tym razem by porozmawiać sobie szeeeroko o przyjaźni, no i oczywiście zachęcić młodych czytelników do poznawania nowych, ciekawych książek.

Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt” - książka Emilii Dziubak – pokazała nam, jak niezwykłe formy przybiera przyjaźń. I wszyscy byliśmy tu zgodni – przyjaźń jest bardzo ważna, także wśród ludzi. A jakie przykłady przyjaźni zawierała ów lektura? Wymieńmy więc:

-mrówka i mszyca;

- koźlarz babka i brzoza;

- ryba podnawka i rekin;

-wilk i kruk;

- wróbel i bocian;

- hiena i lew;

- krokodyl nilowy i brodziec piskliwy.

Oczywiście przypadków niezwykłych przyjaźni jest tu więcej, ale jak wiadomo – w przyrodzie bywa różnie, więc dostaliśmy również ciekawe przykłady fałszywych przyjaciół – np. żabnicy, która wabi ryby specjalnym świecącym wyrostkiem, albo pisklaka kukułki, któremu często żyje się bardzo dobrze, bo bez skrupułów wykorzystuje swoich przybranych rodziców, a ptasie rodzeństwo po prostu wyrzuca z gniazda, by nie mieć konkurencji pokarmowej.

Po przeczytaniu lektury, dzieci zabrały się do pracy – powstał bardzo ładny kwiatek przyjaźni. Kolejne spotkanie z przedszkolakami już 10 kwietnia.

GALERIA ZDJĘĆ - Kliknij tutaj