O procesie powstawania książki - podwójne warsztaty kreatywne

Czy proces powstawania książki w dzisiejszych czasach jest trudny? Z ilu etapów jest złożony? Ile osób jest potrzebnych do wydrukowania jednej książki? Na te i wiele innych zagadnień poznaliśmy odpowiedzi we wtorek 26 marca podczas podwójnych warsztatów pt. „Jak powstaje książka?”

We wtorek bibliotekę odwiedziły dwie przedstawicielki wydawnictwa Kurza Stopka, które podczas 1,5 – godzinnych zajęć zaprezentowały proces powstania książki.

Pani Joanna Tyluś-Malak wraz z koleżanką oraz wielkimi i ciężkimi walizkami przybyły o 9 rano do naszej filii bibliotecznej w Osuchowie, na które czekały już klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej w Lutkówce.

Po krótkim przedstawieniu, nastąpiła krótka burza mózgów: czego potrzeba, żeby powstała książka? – usłyszała młodzież. Dlaczego mówi się „przeczytać książkę od deski do deski”? Te oraz wiele innych pytań zadawały prowadzące zajęcia, na które uczniowie chętnie odpowiadali. Następnie wszyscy mieliśmy wreszcie okazję dowiedzieć się, co zawierają ogromne walizy - były w nich materiały oraz wszelki sprzęt, niezbędny do powstania książki od A do Z, czyli m. in. gilotyna, maszyna do pisania, prasa drukarska, i wiele innych.

Ten nietypowy program zajęć plastycznych umożliwił przybyłym do biblioteki dzieciakom stworzenie własnych książek na bazie własnych pomysłów i własnej wyobraźni. Zostali autorami własnych krótkich opowieści, stworzyli bez niczyjej pomocy fabułę, bohaterów i niesamowite tytuły. Poza wejściem w rolę pisarza, wcielili się także w zawody: grafika, korektora,  introligatora, itd.

Najważniejszym elementem zajęć było ukazanie ile frajdy można mieć z tworzenia książki bez najmniejszej pomocy nowych technologii – bo kto z nas pomyślałby, że możliwe jest stworzenie książki bez pomocy komputera?

Polonistka Agnieszka Piotrowska zdradziła nam, że prace uczniów zostaną następnego dnia zaprezentowane na lekcji języka polskiego.

Gdy warsztaty dobiegły końca w Osuchowie, Panie szybko przepakowały materiały, by wyruszyć z pełnymi walizkami do biblioteki w Mszczonowie. Na kolejne zajęcia czekali uczniowie z miejscowej podstawówki, równie zaciekawieni czekających je zajęć praktycznych, wymagających pokładów kreatywności i pomysłowości.