Osuchów oczami przedszkolaków - lekcja biblioteczna

We wtorek 21 maja odbyła się kolejna edukacyjna wizyta przedszkolaków w filii w Osuchowie. Tym razem postanowiliśmy pogadać z kilkulatkami o najbliższej okolicy.

Przy poznaniu naszego Osuchowa i najbliższych mu terenów pomogły nam książki z działu Regionaliów, a najbardziej książka „Ziemia Mszczonowska – moja mała ojczyzna”, która powstała pod redakcją pracowników Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie – Beaty Sznajder i Piotra Dymeckiego.

Przedszkolaki o Osuchowie wiedziały już co nieco, a po wtorkowym spotkaniu dowiedziały się o tym obszarze jeszcze więcej. Zajęcia rozpoczęliśmy od zobaczenia mapki wsi. Dzieci wskazały wszystkie charakterystyczne miejsca dla Osuchowa. Następnie przeszliśmy do dyskusji o tym, co w tym naszym małym Osuchowie jest ciekawego do zobaczenia. Porozmawialiśmy sobie o ponad 100-letnich lipach, które tworzą Zabytkową Aleję Drzew, a które w maju obficie kwitną i pokrywają trawniki Osuchowa białymi pyłkami; o rzece Jeziorce, która jest niezwykle popularna dla rowerzystów – Kraina Jeziorki to ponad 400 km szlaków rowerowych leżących w jej dolinie; o Zespole pałacowo-parkowym, w którym obecnie znajduje się Ośrodek Szkoleniowy ZUS – a obok pałacu znajduje się piękny park z kilkusetletnimi drzewami (np. 600-letnim wiązem drobnoszypułkowym), który można odwiedzić w okresie wakacji; i kilku innych atrakcjach.

Nie sposób nie wspomnieć o kościele parafialnym pw. Świętego Stanisława, czy Grądach Osuchowskich. A jeśli już mowa o przyrodzie, przedszkolaki musiały dowiedzieć się, dlaczego Osuchów nazywany jest Dachem Mazowsza i jaki klimat tutaj mamy. Uwaga – jeśli ktoś chciałby pooddychać górskim powietrzem i zobaczyć florę spotykaną w Sudetach – zapraszamy właśnie do Osuchowa.

Na zakończenie stwierdziliśmy, ze naszej małej miejscowości przydałby się herb – dlatego dzieci wykonały wstępny projekt herbu Osuchowa.